A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
26 07 2011 Fotografie powstańcze i obozowe Wiesława Chrzanowskiego. Promocja albumu.

Muzeum Powstania Warszawskiego serdecznie zaprasza na promocję kolejnego albumu z serii monografii powstańczych fotoreporterów, która odbędzie się 26 lipca 2011, o godz. 17.00, w Audytorium Jana Nowaka Jeziorańskiego. Autor zdjęć, por. Wiesław Chrzanowski „Wiesław”, w Powstaniu Warszawskim pełnił obowiązki dowódcy 2. plutonu kompanii „Anna” Batalionu „Gustaw”. Walki tej kompanii na Starym Mieście i w Śródmieściu uwiecznił na około 130 fotografiach. Mimo kilku rewizji część kliszy ukrył, a część przemycił do niewoli, utrwalając nie tylko działania powstańców, ale także ich losy w niewoli.

 

Album zawiera zbiór oryginalnych negatywów, jeden z najcenniejszych darów otrzymanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Stanowi on spójną relację fotograficzną z losów jednego oddziału, co stanowi o jego unikatowości. Na zdjęciach można zobaczyć Powstańczą Starówkę, w tym miejsca, które zostały uwiecznione tylko dzięki pracom Chrzanowskiego, jak np. ulica Kilińskiego po tragedii z 13 sierpnia spowodowanej wybuchem  tzw. czołgu-pułapki czy słynny przekop w Alejach Jerozolimskich.


Wydawnictwo zawiera bardzo ciekawe zdjęcia lotnicze Warszawy wraz z zaznaczeniem trasy przejścia przez kanały oraz miejsc, w których wykonano poszczególne fotografie. Do albumu dołączona jest również płyta CD zawierająca wszystkie prace Chrzanowskiego oraz zdjęcia nieznanego autora z jego zbiorów.


Równocześnie, od 2 sierpnia (godz. 19:00) do 11 września 2011 r., będzie można oglądać wystawę „Ludzie Starówki” w Fotoplastikonie Warszawskim, która również została stworzona na podstawie zdjęć Wiesława Chrzanowskiego.


Zdjęcia W. Chrzanowskiego będą także motywem przewodnim tegorocznej gry miejskiej „Twoja klisza z Powstania”.


Partnerzy projektu:
Dom Development
Fundacji Konrada Adenauera w Polsce
 


data publikacji 22 07 2011 powrót do Archiwum >
close