A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
06 12 2007 Film „Powstanie Warszawskie - Zapomniani bohaterowie” dla Muzeum W dniu dzisiejszym, 6 grudnia o godz. 14.00, w Bibliotece Muzeum Powstania Warszawskiego nastąpiło przekazanie Muzeum praw do użytkowania filmu prod. CNN „Powstanie Warszawskie - Zapomniani bohaterowie”. .
Dokument zrealizowany przez korespondenta CNN Davida Ensora, miał swój premierowy pokaz w amerykańskiej stacji w 60. rocznicę lądowania aliantów w Normandii (czerwiec 2006). Na spotkaniu obecny był David Ensor, współautor filmu „Powstanie Warszawskie - Zapomniani bohaterowie”, a obecnie wiceprezes ds. Strategii i Komunikacji Mercuria Energy Group Ltd.

Film pokazuje historię Polskiego Państwa Podziemnego oraz 63-dniowej walki z niemieckim okupantem. Dokument zawiera wywiady z żyjącymi uczestnikami Powstania Warszawskiego, ich przeżycia oraz rzadko publikowane zdjęcia. Powstał głównie z myślą o odbiorcach amerykańskich, którzy zazwyczaj nie są świadomi udziału i zasług Polaków w II wojnie światowej. To pozwoliło na poszerzenie wiedzy Amerykanów na temat historii Polski.
Film został wyróżniony prestiżową nagrodą National Headliner Award, a także zyskał wielkie uznanie krytyki amerykańskiej, m. in. Anne Applebaum z „Washington Post”.

Anne Applebaum, 2 czerwca 2004:

Weterani opuścili miasto. Zwinięto flagi wywieszone z okazji święta Niepodległości 4 lipca. Pamięć o II wojnie światowej, naszej II wojnie światowej została uszanowana – może teraz warto więc poświęcić chwilę żeby uhonorować kogoś innego. Taka szansa pojawi się w tą niedzielę, kiedy CNN wyemituje nietypowy dokument nazwany „Powstanie Warszawskie”. Data emisji nie jest przypadkowa: tydzień po oddaniu pomnika Narodowej II Wojny Światowej, w 60. rocznicę D-Day i wkrótce, w 60. rocznicę samego Powstania w Warszawie, które rozpoczęło się 1 sierpnia. Jak ujęła to stacja CNN, jest to szansa żeby posłuchać kiedy „ci co przeżyli tą mało znaną tragedię drugiej wojny światowej w końcu opowiadają swoją historię”.


data publikacji 06 12 2007 powrót do Archiwum >
close