A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
11 08 2006 Dziś w stolicy wyląduje B-17 | We wtorek z samolotu będą zrzucane ulotki .
Z Piotrem Śliwowskim z Muzeum Powstania Warszawskiego, pomysłodawcą sprowadzenia do Warszawy samolotu, który dokonywał zrzutów broni nad walczącą stolicą, rozmawia Daniel Zyśk
W poniedziałek do Warszawy przylatuje z Wielkiej Brytanii samolot B-17. o której możemy się spodziewać maszyny?
O godz. 16 samolot B-17 ma wylądować na lotnisku wojskowym Okęcie.
Wszystko dopięte jest na ostatni guzik.
Czy może mu przeszkodzić w lądowaniu np. zła pogoda?
Nie przeszkodzi. Musiałby być huragan albo burza, a na to się nie zanosi.
O której godzinie warszawiacy będą mogli wejść na płytę lotniska wojskowego Okęcie i obejrzeć z bliska Latającą Fortecę?
Warszawiacy będą wpuszczeni od 17.30. Będzie można zobaczyć nie tylko B-17, ale również samoloty będące pod opieką 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, w tym samolot prezydencki. To będzie wyjątkowa okazja! Nigdy jeszcze lotnisko wojskowe nie zostało udostępnione zwiedzającym. Na płycie lotniska będzie można również spotkać się z pilotami, którzy latali w 1944 roku nad Warszawą.
Jak udało się otworzyć pilnie strzeżone lotnisko?
Nie było to proste, ale duża w tym zasługa właśnie 36.
Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, który jest współorganizatorem spotkania.
We wtorek tuż po godzinie 16 samolot B-17 ma przelecieć nad Warszawą i rozrzucić ulotki, które będą upoważniały do darmowego wstępu przez 63 dni do Muzeum Powstania. Gdzie można spodziewać się zrzutów?
Samolot wystartuje z Okęcia, poleci w kierunku Piaseczna, następnie zrobi nawrót i skieruje się na północ wzdłuż koryta Wisły. Tysiące ulotek, na których będzie odezwa przypominająca o godzinie „W”, zostaną rozrzucone nad Starym Miastem, pl. Krasińskich oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Przelot B-17 nad Warszawą będzie wyjątkowy, samoloty nigdy nie latają tak nisko na miastem.

Życie Warszawy Warszawa (31-07-2006)

data publikacji 11 08 2006 powrót do Archiwum >
close