A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
22 09 2006 Błyskawica znów nadaje .
„Halo! Tu Błyskawica, stacja nadawcza Armii Krajowej w Warszawie” - tymi słowami zaczął się komunikat, nadany wczoraj za pośrednictwem historycznej radiostacji. Replikę „Błyskawicy” uruchomiono w Muzeum Powstania Warszawskiego. - Dostaliśmy właśnie wiadomości z całego kraju, w tym ze Słupska, że nasz komunikat jest słyszany - powiedział na uroczystej konferencji prasowej w Muzeum Powstania Warszawskiego krótkofalowiec pomagający w budowaniu repliki „Błyskawicy”, Zygmunt Seliga. Nie powiodła się jednak próba połączenia z mieszkającym w Radomsku konstruktorem oryginału i repliki „Błyskawicy” Antonim Ziębikiem. Komunikat, odczytany przez prezesa Związku Powstańców Warszawskich Zbigniewa Ścibora-Rylskiego i spikera radiowego Ksawerego Jasieńskiego, był fragmentem oryginalnej audycji powstańczej, zaczynającej się od słów: „Halo! Tu Błyskawica, stacja nadawcza Armii Krajowej w Warszawie”.
Zbigniew Ścibor-Rylski wręczył podczas uroczystości dyplomy uznania dla 23 osób pomagających przy rekonstrukcji radiostacji. Dyplom otrzymał m.in. Włodzimierz Markowski pseud. Rybka - konstruktor drugiej radiostacji powstańczej „Burza”. 84-letni nagrodzony ze wzruszeniem opowiadał, jak wielkim szczęściem jest dla niego możliwość uczestniczenia w takiej uroczystości. Replikę „Błyskawicy” zbudował w 2004 roku konstruktor oryginału Antoni Ziębik. Przez kilka miesięcy kompletował do niej części w sklepach i na targach ze starociami, by jak najbardziej przypominały oryginalne.
Oryginalna „Błyskawica” została skonstruowana w 1943 roku przez Antoniego Ziębika pseud. Biegły i Bolesława Drożdża na zlecenie władz powstańczych. Od 1 sierpnia 1944 roku trwały próby, a 8 sierpnia została wyemitowana pierwsza audycja. Codzienny program składał się z dziennika, reportaży z walk, komentarzy, głosów prasy powstańczej oraz programu artystycznego. 4 października szef techniczny radiostacji, Jan Georgika pseud. Grzegorzewicz zakończył audycję „Warszawianką” i zniszczył radiostację.

Super Nowości (09-08-2006)
data publikacji 22 09 2006 powrót do Archiwum >
close