A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
22 09 2006 Błyskawica ożyła .
Halo! Tu „Błyskawica”, stacja nadawcza Armii Krajowej w Warszawie. Duch Warszawy jest wspaniały Zdobyliśmy już pewną ilość czołgów. Niektóre zostały wprowadzone do walki. Niemcy bronią się najbardziej nieludzkimi metodami - przemówił gen. Zbigniew Ścibor-Rylski, prezes Związku Powstańców Warszawskich, za pomocą radiostacji „Błyskawica”, używanej w czasie Powstania Warszawskiego. Wczoraj po 62. latach uruchomiono w Muzeum Powstania Warszawskiego replikę radiostacji.
Radiostacja została skonstruowana na rozkaz Komendy Głównej Armii Krajowej przez krótkofalowca Antoniego Zębika. Nie udało się uruchomić radiostacji w dniu wybuchu powstania. Dopiero począwszy od 8 sierpnia do 4 października, radiostacja nadawała codziennie. - Radiostacja nadawała z Mokotowa na Żoliborz, ale przez Londyn. Jej zasięg był bardzo daleki, a z bliskimi odległościami były problemy - powiedział gen. Ścibor-Rylski. - Trzeba dodać, że komunikaty o walkach były celowo przesadzone, wyolbrzymione. Zależało nam na tym, by podsłuchujących Niemców wprowadzać w błąd
- podkreślił.
Podczas wczorajszego uruchomienia repliki okazało się, że słychać ją nawet w Słupsku. Nie udało się jednak połączyć z jej konstruktorem. Teraz radiostację można oglądać w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dziennik Baltycki (09-08-2006)
data publikacji 22 09 2006 powrót do Archiwum >
close