Wydarzenia
12 11 2003
Białe kruki z powstania
Trzydniowa zbiórka skończyła się wczoraj. - Ludzie oddawali najcenniejsze rodzinne przedmioty. Te eksponaty to białe kruki. Jestem wzruszony - mówił historyk Andrzej Krzysztof Kunert, członek rady programowej powstającego muzeum.
Do elektrowni tramwajowej przy ul. Przyokopowej - przyszłej siedziby muzeum - trafiło wiele wyjątkowych pamiątek z okresu Powstania Warszawskiego. Przynosili je nie tylko uczestnicy powstania, ale także ludzie młodzi. Tomasz Woźniak przytaszczył w ortalionowej torbie pistolet maszynowy sten i hełm. - Z Wisełki to mam! Stena wyciągnąłem na brzegu za lufę, hełm leżał obok. Udało się, bo poziom rzeki był bardzo niski - opowiadał. - No, z tego to się siało! Może to mój stenik?! - zastanawiał się Janusz Skrycki, z czułością głaszcząc wydartą rzece broń.
Skrycki, kapral podchorąży "Gryf", przyniósł m.in. hełm, w którym walczył. - Zakopałem go, a po wojnie odnalazłem. Na przodzie był uszkodzony odłamkiem - opowiadał. Inny powstaniec - Władysław Aniołek - postanowił rozstać się z peleryną, którą zdobył w pierwszych dniach sierpnia 1944 r. podczas szturmowania Poczty Głównej. - Towarzyszyła mi przez całe powstanie i niewolę. Spało się na niej i pod nią. Bardzo się przydała - zapewniał.
W zbiorach muzeum znalazł się także pistolet mauzer, który Marek Preder odkopał w piwnicy swojego domu. - Należał do mojego dziadka Tomasza. O jego istnieniu powiedziała mi na łożu śmierci matka. Żeby znaleźć mauzera, musiałem przekopać pół piwnicy - wyznał.
Latarkę z powstania przyniósł policjant Grzegorz Osiadacz, który kolekcjonuje powstańcze pamiątki. Z jego zbiorów do muzeum trafiły także: wojskowa bluza, manierka, pas, spodnie oraz krzyż Virtuti Militari.
Pamiątki zostaną zewidencjonowane i poddane zabiegom konserwatorskim. Do otwarcia muzeum - w przyszłym roku, w 70. rocznicę wybuchu powstania - będą przechowywane w Muzeum Historycznym miasta stołecznego Warszawy.
G. RZECZKOWSKI
[Podpis pod fot.]
Powstańcze manierki
Jeden z hełmów przyniesionych przez warszawiaków
MET
data publikacji 29 03 2005 powrót do Archiwum >
data publikacji 29 03 2005 powrót do Archiwum >

2010© projekt graficzny badog.pl / wykonanie Emart Synergia