A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
Wydarzenia
14 04 2015 "Anoda. Kamień na szańcu" - promocja książki.

Zapraszamy na spotkanie wokół książki „Anoda. Kamień na szańcu” autorstwa Piotra Lipińskiego. Rozmowę poprowadzi Michał Wójcik, a fragmenty książki przeczyta Lesław Żurek.


Spotkanie odbędzie się we wtorek, 14 kwietnia o godz. 18.00 w Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny.


Jan Rodowicz „Anoda” był legendą Szarych Szeregów. To on pierwszy rzucił butelkę z benzyną podczas akcji pod Arsenałem. UB przyszło po niego w Wigilię 1948 r. Dwa tygodnie później już nie żył. Oficjalna wersja mówiła: wyskoczył z okna czwartego piętra gmachu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Nikt z bliskich w to nie uwierzył. Wszyscy słyszeli o ubeckich torturach. Podejrzewano, że „Anodę” śmiertelnie pobito albo zastrzelono. Czy dowiemy się kiedykolwiek, jak było naprawdę?


Piotr Lipiński reporter historyczny, przez niemal dwadzieścia lat związany z „Gazetą Wyborczą”. Autor wielu książek, wśród nich „Humer i inni”, „Raport Rzepeckiego” oraz cyklu o epoce Bieruta: „Bolesław Niejasny”, „Ofiary Niejasnego”, „Towarzysze Niejasnego”. Laureat wyróżnień Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz nominacji miesięcznika „Press” w kategoriach reportaż i wywiad. W 2009 roku otrzymał nagrodę prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za dokument „Co się stało z polskim Billem Gatesem”, który posłużył za punkt wyjścia wydanej w 2014 roku książki „Geniusz i świnie” opowiadającej o Jacku Karpińskim, żołnierzu Batalionu „Zośka”, a później konstruktorze słynnego komputera K-202.


data publikacji 09 04 2015 powrót do Archiwum >
close