A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
BIP

Kliknij i otwórz interaktywną mapkę!

Parter >

Antresola >

Piętro >

Hala z Liberatorem >

Podziemia >

Park Wolności >

 

 

 

 

  • Celem ekspozycji było przedstawienie w chronologicznym ciągu działalności okupanta w Warszawie – mieście będącym ważnym ośrodkiem życia politycznego, kulturalnego i społecznego, jak również stolicą Polskiego Państwa Podziemnego. Staraliśmy się przedstawić zbrodniczą machinę III Rzeszy pracującą na przerażający efekt – zagładę ludzi i miasta.

 

  • Wystawę otwiera część ukazująca mniejszość niemiecką w przedwojennej stolicy Polski, poddaną silnej indoktrynacji NSDAP, jedynej legalnej partii w III Rzeszy. Następna część dotyczy niemieckiej okupacji w Warszawie począwszy od wkroczenia wojsk niemieckich do Warszawy, jesienią 1939 roku, aż do wybuchu Powstania Warszawskiego. Poszczególne panele tematyczne przedstawiają władze okupacyjne, niemiecki aparat terroru, wygląd miasta i życie codzienne w okupowanej Warszawie. Oddzielny panel poświęcony został powstaniu w getcie. Ciekawym zabiegiem jest zastosowanie ruchomych elementów nadających dynamiki całej opowieści.

 

  • Część „Niemcy w okupowanej Warszawie” zamyka ewakuacja administracji niemieckiej i wojska w ostatnim tygodniu lipca 1944 roku. Kolejna część poświęcona została Powstaniu Warszawskiemu. W części tej przedstawione zostały metody, siły i środki, jakie Niemcy przeznaczyli do pacyfikacji Powstania. Na kolejnych panelach tematycznych prezentowane są schematy organizacyjne sił niemieckich zwalczających Powstanie. Oddzielny panel poświęcony został ludobójstwu i zbrodniom niemieckim popełnionym w trakcie trwania Powstania. Można tu wysłuchać wstrząsających fragmentów wspomnień Tadeusza Klimaszewskiego przymusowo wcielonego do „Verbrennungskommando Warschau”, oddziału sformowanego przez Niemców w celu zacierania śladów masowych mordów. Ostatnia część ekspozycji ukazuje działalność Niemców już po upadku Powstania – systematyczne niszczenie miasta.

 

  • Na ekspozycji wykorzystano kilkaset zdjęć pochodzących ze zbiorów własnych – głównie z kolekcji Stanisława Kopfa, jak również z Narodowego Archiwum Cyfrowego, National Archive, College Park w USA oraz archiwów niemieckich: Herder-Institut Marburg oraz Bildarchiv Preussischer Kulturbesitz. Autorami zdjęć są Stefan Bałuk „Kubuś”, Hans-Joachim Flessing, Eugeniusz Lokajski „Brok”, Władysław Martyka „Biskup” oraz Stefan Rassalski „Ster”. Oprócz zdjęć zamieszczono reprodukcje dziesiątków dokumentów, plakatów, obwieszczeń, pochodzących głównie ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej. Całości dopełniają materiały filmowe, kroniki niemieckie, komunikaty odtwarzane z głośników oraz liczne eksponaty pochodzące ze zbiorów własnych. Wśród prezentowanych eksponatów obejrzeć można pokaźny zbiór broni, w tym słynny karabin maszynowy MG-42, jak również kompletne umundurowanie i wyposażenie żołnierza Brygady „Dirlewanger”.

 

POSTACIE:

 

  • Mathi Schenk - urodzony w 1926 roku w Buellingen w Belgii, przy granicy z Niemcami. W 1944 wcielony do Sturm Pionier Regiment Herzog, Pionier Bataillon 46. Wysłany do Warszawy na początku sierpnia 1944. W Powstaniu walczy jako saper, czasowo przydzielony do złożonej z kryminalistów formacji Dirlewangera, która popełniła liczne zbrodnie wojenne. Po Powstaniu przeniesiony na front niemiecko-sowiecki. Ciężko ranny w walkach, uratowany przez polskich chłopów w Ochodzy pod Gnieznem. W 1946 wraca do Belgii, w Brukseli prowadzi rodzinny biznes. W latach osiemdziesiątych organizuje transporty z darami dla Polaków. Żonaty, czwórka dzieci.

 

 

close