A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
BIP

Kliknij i otwórz interaktywną mapkę!

Parter >

Antresola >

Piętro >

Hala z Liberatorem >

Podziemia >

Park Wolności >

 

 

  

 

 

  • Sala Małego Powstańca powstała z myślą o najmłodszych gościach Muzeum. Prowadzimy w niej zajęcia i lekcje dla przedszkolaków i młodszych uczniów. Poznają tu, w sposób odpowiedni do ich wieku, historię oraz wartości, którymi kierowali się Powstańcy w 1944 roku. W weekendy sala przeznaczona jest dla gości indywidualnych – rodzice mogą zostawić tu dzieci pod okiem doświadczonego instruktora. Wśród licznych zabawek i gier z epoki dzieci mogą rysować, obejrzeć replikę powstańczego teatrzyku, zbudować barykadę czy też naśladować rówieśników z Harcerskiej Poczty Polowej.

 

  • W tej sali chcemy też pokazać, że dla najmłodszych rzeczywistość ogarniętego walkami miasta jest równie bezwzględna, a może jeszcze straszniejsza niż dla dorosłych. W powstańczej Warszawie zarówno wojskowi, jak i cywile jednoczą się w wysiłku, aby chronić dzieci od wszechobecnego okrucieństwa wojny. Ustawiono tu także kopię pomnika Małego Powstańca, zaprojektowanego przez prof. Jerzego Jarnuszkiewicza, od 1983 roku stojącego pod murami Starego Miasta ku czci najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego. Rzeźba jest darem twórcy dla Muzeum.

 

HISTORIA:

  • Przede wszystkim zabrania się najmłodszym zbliżania się nawet do terenów zagrożonych bezpośrednimi walkami. Wszyscy starają się zapewnić im wszelkie pozory normalnego życia: organizują teatrzyki kukiełkowe, gry i zabawy, wydawane są również ilustrowane gazetki, takie jak „Jawnutka” czy „Dziennik Dziecięcy”. Dzięki nim najmłodsi chociaż na chwilę mogą się przenieść do prawdziwie dziecięcego świata.

 

  • Nie wszystkie jednak dzieci obserwują z dala rozgrywające się wydarzenia. Wiele z nich na swój sposób pomaga Powstańcom. Bardzo młodzi ludzie, dziesięcio- lub kilkunastoletni zaledwie, często pozbawieni już rodziny, starają przyczynić się do zwycięstwa. Dzięki nim, już w pierwszych dniach sierpnia, powstaje Harcerska Poczta Polowa. Z każdym dniem rosną też szeregi łączników i przewodników kanałowych. Nie pozwala się im walczyć, ale nie można ich powstrzymać od przenoszenia paczek z żywnością, butelek z benzyną czy meldunków. Jednym z nich jest patron Sali Małego Powstańca – dwunastoletni łącznik Batalionów „Gozdawa” i „Parasol” – kpr. Witold Modelski „Warszawiak”. To on właśnie, jako najmłodszy Powstaniec, zostaje odznaczony Krzyżem Walecznych za męstwo i odwagę. Ginie 20 września 1944 roku, broniąc jednej z ostatnich redut powstańczych na Czerniakowie.

 

KUKIEŁKI POD BARYKADĄ

 

  • Wśród toczących się walk artyści wypełniają swoją misję. W drugiej połowie sierpnia na Powiślu powstaje teatrzyk „Kukiełki pod barykadą”. Jego założycielami są Krystyna Artyniewicz, Michał Dadlez i Zofia Rendzner. Aktorzy przygotowują przedstawienie komediowe, którego treść dotyczy walki z Niemcami. Samodzielnie wykonują dekoracje. Spektakle kukiełkowe, w oprawie muzycznej, odbywają się na skwerach, podwórkach i w bramach Powiśla. Oglądają je i dorośli, i dzieci. Wśród widzów dziennikarz „Barykady Powiśla” dostrzega dowódcę zgrupowania „Krybar” – kpt. Cypriana Odorkiewicza.

 

  • „Kukiełki pod barykadą” pojawiają się w drugiej połowie sierpnia na skwerach i w podwórzach Powiśla. Jest to teatrzyk lalkowy, komediowym ujęciem rzeczywistości przynoszący radość mieszkańcom dzielnicy i Powstańcom. W Sali Małego Powstańca prezentowana jest replika powstańczego teatrzyku.


EKSPONATY:

 

  • Kartka z modlitwą ośmioletniej dziewczynki Barbary Sieroszewskiej, napisaną dla idącego do Powstania Ojca. Wzruszony, wkłada ją do portfela, noszonego w lewej kieszeni na piersi. W walce dosięga go kula – i zatrzymuje się na modlitwie pisanej ręką dziecka. Ojciec dziewczynki wychodzi z życiem z Powstania – a po 60 niemal latach autorka modlitwy ofiarowuje ją do zbiorów Muzeum; poszarpane brzegi lewego rogu kartki są śladem po kuli, która nie dotarła do celu.

 

  • Lokomotywka. Niewinnie wyglądająca drewniana zabawka od 1942 roku służy łączniczce Komendy VII Obwodu AK „Obroża” V Rejonu Piaseczno Mariannie Krystosiak „Magdzie” jako niezawodna skrytka. W lokomotywce przenosi też rozkaz o wybuchu Powstania Warszawskiego. Dar Marianny Krystosiak

 

close