A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
BIP

Kliknij i otwórz interaktywną mapkę!

Parter >

Antresola >

Piętro >

Hala z Liberatorem >

Podziemia >

Park Wolności >

 

 

 


 

 

  • Pierwsze starcia wywiązują się na trzy godziny przed Godziną „W”. Mimo utraty elementu zaskoczenia, mimo problemów z uzbrojeniem i łącznością, o godzinie 17.00 do walki przystępuje około 23-25 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej.

 

  • W pierwszym dniu Powstania oddziały niemieckie ponoszą dotkliwe straty, szacowane na około 500 żołnierzy. Straty Powstańców są jednak znacznie wyższe i sięgają blisko 2000 zabitych. Zdobyte w pierwszych bojach obiekty nie dają Polakom taktycznej przewagi. Pomimo to zajmują blisko 3/4 swej stolicy – niemal całe Stare Miasto, centrum Żoliborza oraz znaczną część Śródmieścia, z najwyższym budynkiem ówczesnej Warszawy – Prudentialem, nad którym powiewa już biało- czerwona flaga. Ale Niemcy bronią się w kilkudziesięciu silnych punktach oporu, nadal utrzymując kontrolę nad miastem. W ich rękach pozostają niemal wszystkie obiekty o znaczeniu strategicznym: mosty, dworce, lotniska, liczne budynki administracji i koszar.

 

  • Ludność Warszawy przyjmuje wybuch Powstania z entuzjazmem. Po blisko 5 latach okupacji Warszawa jest wolna. Na budynkach pojawiają się biało-czerwone flagi, z ulicznych głośników zamiast złowrogich słów płyną pieśni patriotyczne. Żołnierze AK na każdym kroku słyszą wyrazy poparcia. Mieszkańcy stolicy dostarczają im żywność i papierosy, rozdają kwiaty. Pomagają w opiece nad rannymi. Na ulicach wznoszą barykady, wskazują stanowiska wroga. „Warszawa zaczęła i prowadziła śmiertelny bój w osamotnieniu, lecz jej żołnierze nie byli osamotnieni” – pisze pierwszy historyk Powstania, Adam Borkiewicz.

 

  • Wiadomość o wybuchu Powstania dociera do Londynu 2 sierpnia. Anglicy odmawiają wsparcia go przez Brygadę Spadochronową gen. Stanisława Sosabowskiego i lotnictwo brytyjskie, uzależniając je od wyniku rozmów moskiewskich. Od 30 lipca do 10 sierpnia premier Stanisław Mikołajczyk przebywa w Moskwie. zabiega o pomoc dla Powstania, ale głównym tematem rozmów są stosunki polsko-sowieckie. Wobec nieprzejednanego stanowiska Stalina, Mikołajczyk podejmuje bezowocne rozmowy z przedstawicielami PKWN i KRN o utworzenie wspólnego rządu. O rozmowach tych władze w kraju zostają poinformowane w drugiej połowie sierpnia.

 

EKSPONATY:

 

  • Powstańcze opaski na szklanych ścianach szybu windy. Oryginalne, podpisane nazwiskiem i pseudonimem Powstańca. Wszystkie przekazane Muzeum opaski trafią na ekspozycję. Jest wśród nich, oznaczona numerem jeden, opaska dowódcy Powstania Warszawskiego, gen. Antoniego Chruściela „Montera”, 20 września 1944 roku awansowanego do stopnia generała brygady. Dar córek Generała, Jadwigi i Wandy.

 

close