A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
BIP

Kliknij i otwórz interaktywną mapkę!

Parter >

Antresola >

Piętro >

Hala z Liberatorem >

Podziemia >

Park Wolności >

 

 

 

 

 

    • W okalającym budynek Muzeum Parku Wolności głównym elementem jest 156-metrowy Mur Pamięci. Znajdą się na nim wyryte, na rzędach szarych, granitowych płyt, nazwiska tysięcy powstańców, którzy polegli w walkach w sierpniu i wrześniu 1944 r. Dotychczas jest tam ponad 11 tysięcy nazwisk, ich lista jest stale uzupełniana. Na murze figuruje imię, nazwisko, pseudonim i stopień wojskowy powstańca. Nazwiska są weryfikowane na podstawie dokumentów archiwalnych, list PCK i innych źródeł. Cały czas przyjmowane są nowe zgłoszenia.

     

    • Nazwiska ułożone są w tzw. systemie holenderskim - w numerowanych kolumnach, w układzie alfabetycznym. Imienne listy z numeracją dostępne są w biurze przy ul. Przyokopowej, będą też udostępniane w kasie Muzeum.

     

    • Sporządzaniem listy nazwisk na Mur Pamięci zajmuje się kilku osobowy zespół historyków i archiwistów Muzeum Powstania Warszawskiego. Punktem wyjścia dla rozpoczętej w połowie października 2003 r. gigantycznej pracy stała się baza źródłowa stworzona przez historyka-amatora Marka Stroka, który od 25 lat tworzy listę wszystkich uczestników Powstania Warszawskiego. Dane te są poszerzane i weryfikowane przez zespół w składzie: Tymoteusz Pruchnik – Kierownik Działu Archiwum, Michał Urbanowski, dr Zbigniew Osiński, Katarzyna Utracka, Agnieszka Pawelec i Marek Strok, na podstawie zasobów archiwalnych m. in. Polskiego Czerwonego Krzyża, Wojskowego Instytutu Historycznego, Archiwum Akt Nowych, Studium Polski Podziemnej i archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego. Informacje na temat poległych czerpane są również z dostępnych publikacji, monografii oddziałów powstańczych, archiwów środowisk kombatanckich i innych źródeł. Nie jest to łatwa praca zważywszy, że wielu powstańców znanych jest jedynie z pseudonimów, bądź fałszywych nazwisk konspiracyjnych. Lista jest stale uzupełniana i poprawiana. Przejdź do Wirtualnego Muru Pamięci >

 

close