A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
BIP

Kliknij i otwórz interaktywną mapkę!

Parter >

Antresola >

Piętro >

Hala z Liberatorem >

Podziemia >

Park Wolności >

 

 

 

 

 

 

  • Patronem kaplicy Muzeum Powstania Warszawskiego jest ks. Józef Stanek, beatyfikowany w 1999 roku przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Warszawie.

 

  • Kaplicę, zgodnie z wytycznymi liturgicznymi Kurii, zaprojektował arch. Wojciech Obtułowicz. Ściany wyłożono szarym wapieniem z Hiszpanii, podłogę zaś kostką brzozową. W surowym wnętrzu uwagę przykuwa monumentalny krucyfiks z drewna dębowego na ścianie ołtarzowej. Postać Chrystusa jest repliką ocalałej rzeźby z kościoła św. Trójcy na warszawskim Solcu, w którego pobliżu Niemcy dokonali egzekucji ks. Józefa Stanka. Jej autorem jest artysta rzeźbiarz Józef Wąsacz z Krakowa. Projektant kaplicy umieścił nad krucyfiksem okno, przez które widać płynące po niebie chmury lub promienie słońca, podkreślające bryłę rzeźby.

 

  • Na grę światła we wnętrzu mają też wpływ szklane płaskorzeźby, osadzone w okiennicach, wykonane przez artystę plastyka Tomasza Łączyńskiego. Na wprost drzwi do kaplicy umieszczono stylizowany na ikonę wizerunek ks. Józefa Stanka, autorstwa Mateusza Środonia.

 

  • W każdą niedzielę o godz. 12.30 w kaplicy Muzeum Powstania Warszawskiego odprawiana jest msza św.

 


POSTACIE:

 

  • Ks. Józef Stanek „Rudy”, schwytany przez SS-manów, ginie na szubienicy 23 września 1944 roku. W 2004 roku jego relikwie, przechowywane dotychczas w świątyni Ojców Pallotynów z Prowincji Chrystusa Króla w Warszawie, zostają uroczyście złożone jako dar Prowincji dla muzealnej kaplicy w mensie ołtarzowej. Antependium ołtarza tworzy obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, znany jako „Madonna z Zeithain”. Rysowany kredką na tekturze niewielki obrazek powstał w Wigilię 1944 roku w szpitalu jenieckim obozu Zeithain jako dzieło nieznanego z nazwiska Powstańca – w cywilu profesora medycyny. Zwracają uwagę czerwone korale na szyi Madonny, nawiązujące do tradycyjnych polskich strojów ludowych. Obraz jest darem Pani Kazimiery Strahl-Drozdowskiej.

Urodzony 4 grudnia 1916 roku w Łapszach Niżnych na Spiszu, po maturze wstępuje do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego – Księży Pallotynów i w kwietniu 1941 roku przyjmuje święcenia kapłańskie. W tym samym niemal czasie rozpoczyna studia na tajnym Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, do wybuchu Powstania pracując jako duszpasterz i kapelan szpitala w Zakładzie Sióstr Rodziny Maryi na Koszykach. W konspiracji działa w Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej. W drugiej połowie sierpnia 1944 roku zostaje kapelanem walczącego na Czerniakowie Zgrupowania „Kryska”, przybierając pseudonim „Rudy”. Odprawia msze polowe dla żołnierzy AK i cywilów, spowiada, odwiedza pacjentów w szpitalach, ratuje rannych, wynosząc ich z pierwszej linii frontu. W ostatnich dniach Powstania na Przyczółku Czerniakowskim poświęca się ratowaniu życia innych, odmawiając ewakuacji na praski brzeg Wisły i oddając swe miejsce w pontonie rannemu żołnierzowi.

 

EKSPONATY:

 

  • Błogosławiony ks. Józef Stanek, obraz na desce, Mateusz Środoń, 130 x 60 cm.

 

  • Relikwie błogosławionego księdza Józefa Stanka, dar Warszawskiej Prowincji Księży Pallotynów, spoczęły w mensie ołtarzowej powstańczej kaplicy pod wezwaniem księdza-męczennika.

 

  • Pierścień ofiarowany bohaterskiej Warszawie przez arcybiskupa Józefa Feliksa Gawlinę. Arcybiskup w latach wojny pełnił funkcję Biskupa Polowego Polskich Sił Zbrojnych na uchodźstwie.

 

WIĘCEJ INFORMACJI O KAPLICY >

close