A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
BIP

Kliknij i otwórz interaktywną mapkę!

Parter >

Antresola >

Piętro >

Hala z Liberatorem >

Podziemia >

Park Wolności >

 

 

 

 

 

 

  • Replika samolotu Liberator B-24J w skali 1:1 jest centralnym punktem drugiej części ekspozycji stałej. Wygląd Liberatora KG 890GR-S, który po dokonaniu zrzutu nad walczącą Warszawą został zestrzelony w drodze powrotnej w okolicach Bochni, został wiernie odtworzony. W wykonaną z blachy aluminiowej replikę włączone zostały oryginalne części maszyny pilotowanej przez kpt. Zbigniewa Szostaka. Samolot ten jest symbolem międzynarodowej współpracy podczas wojny − amerykański Liberator w barwach brytyjskiego RAF-u, z polską załogą na pokładzie, przybył wesprzeć broniącą się Warszawę. Po wykonaniu zadania musiał wracać na lotnisko we Włoszech najkrótszą drogą, ponieważ Sowieci zbyt długo nie pozwalali aliantom korzystać ze swoich lotnisk przyfrontowych...

 

  • Bombowiec Liberator B-24J-45-CF (brytyjskie oznaczenie B VI) o numerze seryjnym 44-10395 wyprodukowano w Fort Worth w Teksasie. Samoloty takie USA dostarczają Brytyjczykom w ramach umowy Lend-Lease. W Królewskich Siłach Powietrznych na Liberatorach latają lotnicy wielu narodowości, także Polacy. W latach 1939-1945 powstaje 19 256 bombowców B-24; w 1943 roku nowy Liberator zjeżdża z taśmy co 63 minuty. Jedyna na świecie replika tego samolotu w skali 1:1 powstała w oparciu o oryginalną dokumentację techniczną, nigdzie wcześniej nie publikowane zdjęcia oraz rozmowy z żyjącymi lotnikami i mechanikami Eskadry 1586.

 

  • Na pokładzie Liberatora KG 890GR-S kapitan Zbigniew Szostak niesie pomoc powstańczej Warszawie. Od 1 sierpnia polska załoga co drugi dzień pokonuje odległość 2600 km w ciągu 10 godzin, lecąc, głównie nocą, nad terytorium wroga. 14 sierpnia startują po raz siódmy. Po dokonaniu zrzutu na Plac Krasińskich kierują się na południe. Ich maszyna, zaatakowana nad Bochnią przez myśliwce Luftwaffe, płonąc spada na pola wsi Nieszkowice. Ginie cała załoga w składzie: F/L Zbigniew Szostak, F/L Stanisław Daniel, W/O Stanisław Malczyk, W/O Tadeusz Dubowski, W/O Józef Bielicki, F/S Wincenty Rutkowski i F/S Józef Witek.

 

close