A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
BIP

Kliknij i otwórz interaktywną mapkę!

Parter >

Antresola >

Piętro >

Hala z Liberatorem >

Podziemia >

Park Wolności >

 

 

 

 

 

 

  • W muzealnym "Kinie Palladium" wyświetlana jest krótka kronika filmowa z tamtych dni, zmontowana na podstawie zachowanych materiałów.

 

  • Podczas Powstania, z inicjatywy Biura Informacji i Propagandy, w kinie „Palladium” przy ulicy Złotej 7/9 wyświetlane są trzy kroniki filmowe pod wspólnym tytułem „Warszawa walczy”. Wiosną 1940 roku w strukturach Związku Walki Zbrojnej – późniejszej Armii Krajowej – powstaje Biuro Informacji i Propagandy. Do jego zadań należy m.in. informowanie społeczeństwa o działalności polskiego rządu i Polskiego Państwa Podziemnego, o prawdziwej sytuacji na frontach oraz podtrzymywanie woli oporu i walki z najeźdźcą. Władze polskie zdają sobie też sprawę z niezwykle istotnej roli BIP jako ośrodka dokumentacji. Przewidują, że materiały gromadzone przez Polskie Państwo Podziemne będą miały po wojnie wielkie znaczenie w dokumentowaniu zbrodni okupantów. W 1942 roku w ramach BIP zaczyna działać wydział o kryptonimie „Rój”. Jego zadaniem jest przygotowanie dokumentacyjnej i propagandowej obsługi Powstania. „Rój” szkoli zespoły filmowców, fotoreporterów, radiowców, dziennikarzy, pisarzy, a także artystów. Gromadzi także sprzęt i potrzebne materiały. Dzięki tym przygotowaniom, 1 sierpnia 1944 roku na front wyrusza też wiele odpowiednio przygotowanych do pracy w warunkach bojowych zespołów filmowców i korespondentów wojennych.

 

  • Filmowcy dokumentują Powstanie Warszawskie na 30 tys. metrów taśmy filmowej, z których Wacław Kaźmierczak wraz z dwoma reżyserami – Antonim Bohdziewiczem „Wiktorem” i Jerzym Zarzyckim „Pikiem” – montuje kilka kronik. 13 sierpnia wieczorem w kinie Palladium odbywa się pierwszy publiczny pokaz filmowy. Sala jest wypełniona po brzegi – są zarówno wojskowi, jak i mieszkańcy okolicznych domów. Nie brakuje też przedstawicieli prasy powstańczej. Projekcje dwóch pozostałych kronik odbywają się 21 sierpnia i 2 września.

 

  • W nocy z 19 na 20 sierpnia oddziały powstańcze pod dowództwem rtm. Henryka Roycewicza „Leliwy” atakują ośmiopiętrowy gmach PAST-y przy Zielnej 37/39. Po kilkunastu godzinach ciężkich walk Powstańcy likwidują punkt uciążliwego ostrzału nieprzyjaciela. Straty wroga to 38 zabitych, wielu jest rannych i poparzonych. 121 Niemców dostaje się do niewoli. Spośród Powstańców ginie nie mniej niż 17. W gmachu PAST-y żołnierze AK zdobywają duże ilości broni. Niemal codziennie przy budynku dyżuruje któryś z operatorów filmowych lub fotoreporterów, szturm PAST-y jest więc dobrze udokumentowany.

 

  • Po upadku Powstania znaczną część taśm z filmami dokumentalnymi wynosi z Warszawy legendarny kurier, Jan Nowak-Jeziorański. Materiał ten w latach czterdziestych służy twórcom filmu Last days of Warsaw, wyświetlanego w Stanach Zjednoczonych i innych krajach Zachodu. Drugi komplet taśm, ukryty jeszcze podczas Powstania w zalutowanej rurze kanalizacyjnej, zostaje wydobyty w 1946 roku.

 


EKSPONATY:

 

  • Bilety wstępu z pieczątką Wydziału Propagandy Komendy Sił Zbrojnych w Kraju obowiązywały na seanse filmowe w powstańczym kinie „Palladium”. dar Stefana Maćkowiaka
close