A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
BIP

Kliknij i otwórz interaktywną mapkę!

Parter >

Antresola >

Piętro >

Hala z Liberatorem >

Podziemia >

Park Wolności >

 

 

 

 

 

 

  • Fragment ekspozycji poświęcony zrzutom broni, amunicji, żywności oraz środków opatrunkowych dla Powstańczej Warszawy (druga, rozszerzona część ekspozycji znajduje się w Hali B). Znajdziemy tu spadochron oraz fragment silnika brytyjskiego bombowca Halifax P 276A zestrzelonego w nocy z 4 na 5 sierpnia 1944, podczas akcji zrzutowej dla Powstania. Szczątki zostały odnalezione przez grupę historyków z Muzeum Powstania Warszawskiego, w Dąbrowie Tarnowskiej.
 

HISTORIA:

 

  • Wkrótce po wybuchu Powstania Warszawskiego polskie władze na uchodźstwie rozpoczynają starania o pomoc dla walczącego miasta. Domagają się zwłaszcza natychmiastowego rozpoczęcia lotniczych zrzutów broni, amunicji, żywności i środków opatrunkowych. Rząd polski zwraca się też do aliantów o wsparcie walczących przez polską Brygadę Spadochronową gen. Stanisława Sosabowskiego, jako miejsce desantu proponując Puszczę Kampinoską, a także o rozpoczęcie bombardowań wyznaczonych celów. 3 sierpnia, wobec nalegań strony polskiej, premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill wydaje polece­nie rozpoczęcia zrzutów dla Warszawy.

 

  • Dostarczenie pomocy drogą powietrzną jest bardzo utrudnione przez Stalina, który nie zezwala, by samoloty alianckie lądowały na sowieckich lotniskach po dokonaniu zrzutów. Trasa lotu z Włoch wynosi około 1500 km, powrót musi odbywać się więc już za dnia, nad Węgrami i Jugosławią, których przestrzeń powietrzną patrolują niemieckie myśliwce. Nocne loty nad Warszawę są równie niebezpieczne, gdyż znaczna część trasy przebiega nad obszarami zajętymi przez wroga. Silną obronę przeciwlotniczą Niemców wspomagają już wówczas radary, umożliwiające nocą kierowanie ogniem dział i naprowadzanie myśliwców na samoloty aliantów.

 

 

EKSPONATY:

 

  • Silnik Rolls Royce Merlin, wersja XX lub XXII

 

  • Spadochron nylonowy od zasobnika, z pilotem i olinowaniem

 

 

close