A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
BIP

Kliknij i otwórz interaktywną mapkę!

Parter >

Antresola >

Piętro >

Hala z Liberatorem >

Podziemia >

Park Wolności >

 

 

 

 

 

 

  • Mimo codziennych aktów okrucieństwa i przemocy, w powstańczym mieście nie zamiera życie kulturalne. Masowo wydawane gazety publikują nie tylko informacje o codziennych wydarzeniach, ale także poezję powstańczą. Dla prasy pracuje wiele znamienitych postaci przedwojennego świata kultury, wśród nich bajkopisarka Maria Kownacka i poeci młodego pokolenia: Tadeusz Gajcy, Zdzisław Stroiński i Józef Szczepański. W gospodach żołnierskich odbywają się przedstawienia i koncerty.

 

  • Na Powiślu działa teatrzyk kukiełkowy „Kukiełki na barykadzie”. Ponadto, w drugim tygodniu sierpnia rozpoczynają emisję dwie powstańcze radiostacje: „Błyskawica” i „Polskie Radio”, które nadają muzykę z płyt, wiersze i piosenki w wykonaniu solistów i chórów. 15 sierpnia, w dniu Święta Żołnierza, emitują programy słowno-muzyczne, a 1 września w eter płynie słuchowisko z udziałem aktorów, reżyserowane przez Leona Schillera. Mieczysław Fogg, Mira Zimińska, Tadeusz Sygietyński i inni znani artyści na zaimprowizowanych estradach śpiewają, czytają poezje i grywają skecze dla żołnierzy i ludności cywilnej.


POSTACIE:

 

  • Maria Henryka Przybyłko-Potocka - urodzona w 1873 roku, aktorka, reżyser, dyrektor teatru. w czasie okupacji i Powstania mieszka na Mokotowie. wiekowa i schorowana, nie opuszcza mieszkania przy Puławskiej. Przez przypadkowego Powstańca nawiązuje kontakt z kwatermistrzostwem Pułku „Baszta”. w obecności jego przedstawicieli czyni formalny akt darowizny na rzecz Powstania klejnotów, kolekcji złotych monet, futer itp. ciężko ranna w bombardowaniu lotniczym 30 sierpnia, umiera po kilku godzinach w szpitalu polowym. Po wojnie pochowana w alei Zasłużonych na Powązkach.

 

  • Stanisław Lorentz, pseudonim Bukowski – urodzony w 1899 roku, historyk sztuki i muzeolog. Od 1935 roku jest dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie. W 1939 roku ratuje najcenniejsze kolekcje Muzeum i Zamku królewskiego. w ramach prac Departamentu Oświaty i Kultury Delegatury rządu RP na kraj tworzy konspiracyjny ośrodek dokumentacji zniszczeń oraz wywozu dzieł sztuki przez Niemców. Podczas Powstania niestrudzenie ratuje dzieła sztuki przed niemieckimi żołdakami. Współpracuje z Departamentem Likwidacji Skutków Wojny, a także z Departamentem Robót Publicznych i Odbudowy. w PRL walczy o odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie. Umiera w 1991 roku w Warszawie.

 

EKSPONATY:

 

  • Przedwojenny program występów popularnej aktorki Miry Zimińskiej z odręczną adnotacją, poczynioną w okresie Powstania Warszawskiego, a dotyczącą września 1939 roku: „Miłemu Panu Władysławowi Leżańskiemu za koleżeńskie pożyczanie chleba w ciężkich czasach oblężenia – Mira Zimińska, Warszawa, 26 września 1944 roku, ul. Noakowskiego 8”
close