A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
BIP

Kliknij i otwórz interaktywną mapkę!

Parter >

Antresola >

Piętro >

Hala z Liberatorem >

Podziemia >

Park Wolności >

 

 

 

 

 

 

  • Figura Chrystusa z podwórkowej kapliczki oraz fotografie w tym miejscu ekspozycji przypominają, jak często w ogarniętym walkami mieście modlono się wspólnie przy podwórkowych kapliczkach. Kolejne kadry dokumentują msze polowe i powstańcze śluby. Zdjęcia przywołują też, zaledwie kilku, kapłanów Powstania – są wśród nich ks. mjr Józef Warszawski „Ojciec Paweł”, kapelan Zgrupowania „Radosław”, ks. ppłk Jan Zieja „Rybak”, kapelan Pułku „Baszta”, ks. ppłk Zygmunt Marian Trószyński „Alkazar” – kapelan II Obwodu Żoliborz oraz późniejszy Prymas Polski, ks. Stefan Wyszyński „Radwan III”, podczas Powstania kapelan szpitala powstańczego w Laskach.

 

HISTORIA:

 

  • Niezwykle istotną rolę w powstańczej Warszawie odgrywa wiara. Życie religijne miasta przejawia się przede wszystkim w masowym uczestnictwie w mszach świętych. Tłumy zbierają się nie tylko w ocalałych od bombardowań kościołach, ale także w kaplicach polowych, szpitalach, piwnicach oraz przy podwórkowych kapliczkach. Ludzie modlą się, śpiewając pieśń: „Boże, coś Polskę...”. Rola księży w dniach Powstania jest olbrzymia. Każdy kapelan, na mocy papieskiego zezwolenia, codziennie może odprawić nie jedną, a trzy msze. Ponadto każdego dnia uczestniczy w pogrzebach poległych i zabitych, prowadzi ich ewidencję, udziela spowiedzi, a niekiedy – chrztów i ślubów. W codziennym życiu walczącego miasta religia stanowi źródło moralnej siły, dzięki której wielu ludzi jest w stanie znieść tragedię, rozgrywającą się każdego dnia na ich oczach.

 


POSTACIE:

 

  • ks. mjr Stefan Kowalczyk, pseudonim "Biblia" - urodzony w 1897. Uczestniczy w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1923 roku otrzymuje święcenia kapłańskie. Zostaje kapelanem 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej i notariuszem kurii polowej. We wrześniu 1939 roku mianowany wikariuszem generalnym kurii polowej przez opuszczającego Warszawę biskupa polowego Józefa Gawlinę, spędza miesiąc w więzieniu na Pawiaku, aresztowany wkrótce po wkroczeniu Niemców do stolicy. W okresie okupacji jest dziekanem duszpasterstwa Okręgu Stołecznego AK. Od 1 sierpnia 1944, jako Szef Duszpasterstwa AK jest faktycznym Naczelnym Kapelanem Powstania Warszawskiego. Po upadku Powstania idzie do niewoli, by w 1945 roku wrócić do kraju. Umiera w 1957 roku.

 

  • kard. Wyszyński - Ks. Stefan Wyszyński „Radwan III” w czasie Powstania jest kapelanem szpitala powstańczego w Laskach. Od października 1948 jako prymas Polski przeciwstawia się komunistom, broniąc Kościoła i narodu. Podniesiony do godności kardynała w 1953, w tym samym roku zostaje uwięziony i wywieziony z Warszawy. Powraca do stolicy w roku 1956. Do historii przechodzi jako Prymas Tysiąclecia.

 


EKSPONATY:

 

  • Pod figurą Chrystusa z muzealnej kapliczki podczas Powstania modlono się żarliwie na jednym z podwórek przy ulicy Łuckiej. Dar Fundacji Wystawy „Warszawa Walczy 1939-1945”

 

close