A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
BIP

Kliknij i otwórz interaktywną mapkę!

Parter >

Antresola >

Piętro >

Hala z Liberatorem >

Podziemia >

Park Wolności >

 

 

 


 

 

  • W symbolicznym Miejscu Pamięci Muzeum przypomina twarze stu Powstańców, poległych w trakcie walk o Warszawę. Są to ludzie uśmiechnięci, pełni życia – jedno z najlepszych pokoleń w historii Polski. Wojna pochłonęła na zawsze tysiące spośród nich. Na symbolicznie pokazanych wypalonych murach miasta portrety młodych poległych Powstańców. Jednych z wielu.

 

HISTORIA:

 

  • Powstanie jest czasem młodych patriotów. Walczyć idą harcerze starszych roczników konspiracyjnych „Szarych Szeregów”. Młodsi, dwunasto- czternastoletni „Zawiszacy” rwą się do służb pomocniczych. Dziewczęta służą jako łączniczki i sanitariuszki, chłopcy walczą na pierwszej linii. Na Woli rozpoczynają Powstanie harcerskie bataliony – „Zośka”, „Parasol” i „Wigry”. „Zośka” i „Parasol” przechodzą najcięższy szlak bojowy Powstania – przez Stare Miasto na Czerniaków. Potwierdzają swą sławę bojową, stając się chlubą Zgrupowania „Radosław”.

 

  • Z upływem dni powstańcza Warszawa staje się miastem grobów. Początkowo poległych żegna się uroczyście, chowając ciała na skwerach, w podwórzach kamienic, przydomowych ogródkach, u stóp kapliczek. Rozwój walk sprawia, że w całym mieście ulice, place, chodniki, nawet gruzy zbombardowanych domów zaczynają pokrywać się krzyżami. Śmierć coraz częściej staje się anonimowa. Poległych grzebie się pospiesznie, by uniknąć epidemii. Ewidencję zabitych prowadzi się jedynie na przyszpitalnych cmentarzach. Ciała zawija się w prześcieradła, do jednej z kończyn przywiązuje szczelnie zamkniętą butelkę z danymi osobowymi. Historycy szacują, że podczas dwumiesięcznych walk Polacy tracą około 18 tys. zabitych i zaginionych oraz około 25 tys. rannych żołnierzy. Liczbę ofiar cywilnych ocenia się na około 180 tys. poległych i pomordowanych.

 

  • Pamięć o tych, którzy ginęli w walce na ulicach Warszawy, trwa do dzisiaj. Na wielu warszawskich podwórkach stoją kapliczki, przy których w czasie Powstania odprawiano msze, zbierano się na wspólną modlitwę. Tablice pamięci przypominają blisko 400 miejsc egzekucji. Dziesiątki tablic i pomników upamiętniają tereny walk, toczonych przez powstańcze zgrupowania i oddziały. Wszystkie te miejsca są otaczane czcią. Corocznie w rocznicę wybuchu Powstania pojawiają się przy nich kwiaty i znicze oraz warty honorowe, zaciągane przez harcerzy i wojsko.

 


EKSPONATY:

 

  • Wianuszek z żółtych nieśmiertelników położono na grobie osiemnastoletniego Zbigniewa Madey'a „Boruckiego”, starszego strzelca w Pułku „Baszta”, który zginał w pierwszym dniu Powstania na ulicy Kazimierzowskiej. Do krzyża przybito papierowa tabliczkę nagrobna z informacja: padł w walce o wolność. Dar Katarzyny Madey

 

close