A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
BIP

Kliknij i otwórz interaktywną mapkę!

Parter >

Antresola >

Piętro >

Hala z Liberatorem >

Podziemia >

Park Wolności >

 

 

 


 

 

  • W muzealnej sali łączności możemy podziwiać radiostację „Burza” w gablocie, na stole zaś najsłynniejszą powstańczą radiostację „Błyskawica”. Rekonstrukcji oryginału podejmuje się, po blisko sześćdziesięciu latach, jej współtwórca – Antoni Zębik „Biegły”. Prace nad budową repliki „Błyskawicy” rozpoczynają się w lutym 2004 roku. W 60. rocznicę uruchomienia oryginału „Błyskawica” znów zaczyna nadawać powstańcze komunikaty.

 


HISTORIA:

 

  • Radiostacja Biura Informacji i Propagandy „Błyskawica” z założenia ma działać od pierwszych godzin walk. Niestety, w trakcie transportu skrzynie z aparaturą zamakają, przez co odwleka się uruchomienie nadajnika. W braku nadziei na szybką naprawę „Błyskawicy” łącznościowcy uruchamiają pospiesznie radiostację zastępczą. Po zdobyciu gmachu Poczty Głównej, 3 sierpnia zaczyna nadawać 18-watowa radiostacja foniczna „Burza”. Konstruuje ją w ciągu zaledwie doby zapalony krótkofalowiec, Włodzimierz Markowski. W pierwszej, 20-minutowej emisji, „Burza” przekazuje do Londynu informacje o wybuchu walk w stolicy, apele o pomoc oraz wybrane teksty z „Biuletynu Informacyjnego” BIP. „Burzę” rekonstruuje po latach dla Muzeum Powstania Warszawskiego jej twórca wraz z zespołem.

 

  • W czasie Powstania Warszawskiego działalność radiostacji rozpoczyna się 8 sierpnia, w śródmiejskim gmachu PKO. W jednym pokoju znajduje się stacja nadawcza i wzmacniacze, w drugim, wyłożonym dywanami – studio. Nikły pogłos i zadawalająca izolacja od dźwięków płynących z zewnątrz składają się na dobre warunki nadawania. Programy emitowane są niemal codziennie, od 8 sierpnia do 4 października. Długość audycji jest różna, zależnie od zebranych materiałów.

 

  • Najobszerniejsze programy powstają w sierpniu. Każda audycja składa się z dziennika, podającego wiadomości ze świata, z kraju i walczącego miasta, przeglądu prasy oraz programu artystycznego z muzyką i wierszami powstańczymi. Z radiostacji „Błyskawica” korzysta również od 9 sierpnia Polskie Radio. „Błyskawica” kilkakrotnie zmienia miejsce nadawania, co obrazuje mapka przy wejściu.

 

  • Ostatnią w Powstaniu Warszawskim audycję wysyła w eter szef techniczny, Jan Georgica „Grzegorzewicz”, 4 października o godz. 1920. W dziesięciominutowym programie „Grzegorzewicz” podaje m.in. informację o działalności „Błyskawicy”. Na zakończenie puszcza nagranie „Warszawianki”, po czym niszczy radiostację.


EKSPONATY:

 

  • Radiostacja „Błyskawica” od 8 sierpnia nadaje z gmachu PKO przy Jasnej, 26 sierpnia jest już zainstalowana w przedwojennej restauracji „Adria” przy ulicy Moniuszki 10. We wrześniu Powstańcy przenoszą ją ostatecznie na Koszykowa, do gmachu Biblioteki Publicznej. Pracuje tam od 8 września do 4 października 1944 roku.
close