A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English
BIP

Kliknij i otwórz interaktywną mapkę!

Parter >

Antresola >

Piętro >

Hala z Liberatorem >

Podziemia >

Park Wolności >

 

 

 


 

 

  • 30 lipca 1944 roku do Moskwy przybywa premier Rządu Polskiego na Uchodźstwie Stanisław Mikołajczyk. 3 sierpnia rozmawia na Kremlu ze Stalinem. Informuje o wybuchu Powstania w Warszawie i prosi o pomoc. Stalin uchyla się od zajęcia jednoznacznego stanowiska. Zarzuca Armii Krajowej brak aktywności w dotychczasowej walce z Niemcami. W drugiej rozmowie, 9 sierpnia, polski premier prosi o natychmiastowe dostarczenie broni Powstańcom. Stalin oświadcza, że pomoc zostanie udzielona. Wkrótce okazuje się, że jest to obietnica bez pokrycia. Postawie Stalina przyklaskują pozostający na jego usługach pochodzący z Polski komuniści, przygotowujący się do przejęcia, pod osłoną sowieckich bagnetów, władzy na zajętych przez Armię Czerwoną ziemiach polskich.

 

  • Reprezentująca tę grupę Wanda Wasilewska w rozmowie z premierem Mikołajczykiem twierdzi, że żadnych walk w Warszawie nikt nie prowadzi. Jest 6 sierpnia 1944 roku – od kilku dni w rękach Powstańców znajduje się większa część miasta, z najwyższym warszawskim budynkiem – Prudentialem, Elektrownią i Pocztą Główną. Polska radiostacja „Burza” nadaje codzienne komunikaty, pracuje już Harcerska Poczta Polowa.

 


POSTACIE:

 

  • Wanda Wasilewska - urodzona w 1905 działaczka komunistyczna, pisarka. W 1927 kończy polonistykę, pracuje jako nauczycielka oraz redaktor „Płomyka” i „Płomyczka”. W latach 1934-1937 aktywna politycznie jako członek Rady Naczelnej PPS. Publikuje w prasie lewicowej. We wrześniu 1939 wyjeżdża do Lwowa, gdzie publikuje propagandowe paszkwile na Polskę. Przyjmuje obywatelstwo sowieckie. W 1940 otrzymuje mandat do sowieckiej Rady Najwyższej. Pracuje w Głównym Zarządzie Politycznym Armii Czerwonej. Od czerwca 1943 przewodniczy Zarządowi Głównemu Związku Patriotów Polskich. Współorganizuje 1. Dywizje im. Kościuszki. W 1944 jest członkiem Centralnego Biura Komunistów Polskich w Związku Sowieckim. Rzeczniczka wcielenia Polski do Związku Sowieckiego, współtworzy PKWN i zostaje jego wiceprzewodniczącą. Po wojnie mieszka w Kijowie. Jest deputowana do Rady Najwyższej ZSRR, laureatka Nagrody Stalinowskiej w dziedzinie literatury. Umiera w 1964 w Kijowie.
close