A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English

Krzysztof Kamil Baczyński

pseudonim
data urodzin
Archiwum Historii Mówionej
galeria zdjęć
"Krzyś"
1921-01-22
-
funkcja
data śmierci
mur pamięci: kolumna/pozycja
zastępca dowódcy plutonu
1944-08-04
178                3

Stopień

kapral podchorąży rezerwy piechoty

Miejsce urodzenia

Warszawa

Imiona rodziców

Stanisław - Stefania z domu Zieleńczyk

Wykształcenie

Od 1933 r. uczył się w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego, gdzie w maju 1939 r. otrzymał świadectwo dojrzałości. W jego klasie uczyli się późniejsi żołnierze warszawskich Grup Szturmowych: Tadeusz "Zośka" Zawadzki i Jan "Rudy" Bytnar. Wybuch wojny uniemożliwił mu podjęcie studiów w Akademii Sztuk Pięknych. W czasie nauki w gimnazjum należał do Organizacji Młodzieży Socjalistycznej "Spartakus", półlegalnej organizacji młodzieży szkół średnich pod patronatem PPS, ale i związanej z KZMP (Komunistyczny Związek Młodzieży Polski). Używał wówczas pseudonimu "Emil". Od jesieni 1942 r. do lata 1943 r. studiował polonistykę na Tajnym Uniwersytecie Warszawskim.

Nazwiska konspiracyjne

Jan Bugaj, Jan Krzyski, Piotr Smugosz, Krzysztof Zieliński,

Pseudonimy

"Jan Bugaj", "Emil", "Jan Krzyski", "Krzysztof", "Piotr Smugosz", "Krzysztof Zieliński", "Krzyś".

Udział w konspiracji 1939-1944

Od lipca 1943 r. sekcyjny w II plutonie "Alek" 2. kompanii "Rudy" batalionu AK "Zośka" w stopniu starszego strzelca pod pseudonimem "Krzysztof", następnie "Zieliński". Uczestnik akcji wykolejenia pociągu niemieckiego na odcinku Tłuszcz-Urle (akcja "TU") 27.04.1944 r. Po ukończeniu turnusu Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty "Agricola" rozkazem jej komendanta, por. "Gustawa" (Eugeniusz Konopacki) z 25.05.1944 r. otrzymał stopień starszego strzelca podchorążego rezerwy piechoty. Jednocześnie był kierownikiem działu poezji miesięcznika społeczno-literackiego "Droga", wydawanego od grudnia 1943 r. W czerwcu 1944 r. brał udział w szkoleniu terenowym w Puszczy Białej pod Wyszkowem (akcja "Par I"). Komendant bazy leśnej "Giewont" w meldunku przesłanym do Warszawy bardzo krytycznie ocenił wyszkolenie Baczyńskiego. W efekcie rozkazem dowódcy 2. kompanii batalionu "Zośka" pchor. "Morro", z 1.07. 1944 r. został zwolniony z funkcji "z powodu małej przydatności w warunkach polowych", z jednoczesną prośbą o objęcie "nieoficjalnego stanowiska szefa prasowego kompanii". Kilka dni później przeszedł do batalionu "Parasol" na stanowisko zastępcy dowódcy III plutonu 3. kompanii. W "Parasolu" przyjął pseudonim "Krzyś".

Adres przed Powstaniem Warszawskim

Warszawa ul. Hołówki 3.

Oddział

Rozkaz o godzinie "W" nie dotarł na czas do wszystkich dowódców niższego szczebla. Wybuch Powstania Warszawskiego zaskoczył podchorążego "Krzysia" wraz z grupką żołnierzy jego sekcji na ul. Focha, w pobliżu pl. Teatralnego, gdzie został wysłany po odbiór butów dla oddziału. Nie mogąc przedostać się na miejsce koncentracji macierzystej jednostki (Wola - Ewangelicki Dom Starców przy ul. Żytniej 36) wraz ze swoją sekcją przyłączył się do oddziału złożonego z ochotników, którymi dowodził ppor. "Leszek" (Lesław Kossowski, późniejszy dowódca Reduty "Ratusz - Pałac Blanka" na odcinku kpt. "Gozdawy").

Szlak bojowy

Stare Miasto

Miejsce (okoliczności) śmierci

Poległ w Pałacu Blanka na pl. Teatralnym, pochowany na dziedzińcu Ratusza.

 • Komentarze internautów

  wszystkich komentarzy : 10
  Dodaj komentarz >
  Anika 2013 07 0915:07 89.67.209.166
  Zbiory i ekspozycja Muzeum zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Bardzo się cieszę że mogłam odbyć taką lekcję historii.
  Raffaello 2012 12 3022:12 89.70.251.159
  Zapraszam do obejrzenia wywiadu- Archiwum Historii Mówionej z Jadwigą Klichowską "Maria Błyskawica" -Sanitariuszką Baczyńskiego (ostatnie tchnienie Żołnierza Poety)
  KatarzynaŚ. 2012 10 0322:10 89.75.148.238
  Pierwotnie Krzysztof Kamil Baczyński był pochowany na dziedzińcu Ratusza, jednak po wojnie ciało zostało przeniesione na Cmentarz Wojskowy na warszawskich Powązkach: - kwatera: A 22 - rząd: 2 - grób: 25. Krzysztof Kamil Baczyński został pochowany wraz z żoną Barbarą (zd. Drapczyńską), która również zginęła w Powstaniu Warszawskim, dnia 1 września 1944 roku.
 • Pokaż wszystkie komentarze >
 • Dodaj komentarz

   
close