A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English

 

Przez 10 lat funkcjonowania Muzeum Powstania Warszawskiego zrealizowaliśmy liczne projekty edukacyjne i kulturalne. W centrum naszych zainteresowań leży Warszawa, ale nie tylko ta powstańcza. Koncentrujemy się również na najnowszej historii stolicy oraz na kwestiach związanych z jej obecnym, dynamicznym rozwojem.

 

Zachęcamy do pobierania materiałów, które zostały opracowane i przygotowane specjalnie na potrzeby naszej działalności edukacyjnej i kulturowej:

 

  • CD i DVD z zapisem spektaklu "Pamiętnik z powstania warszawskiego". Adaptacja/reżyseria/wykonanie: Krystyna Janda, muzyka: Jerzy Satanowski || POBIERZ PAKIET INFORMACYJNY >

 

Będzie nam niezmiernie miło, jeżeli zechcecie Państwo zapoznać się z naszymi


najnowszymi wydawnictwami CD i DVD będącymi zapisem spektaklu „Pamiętnik z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego.
Niezwykły spektakl-oratorium został stworzony przez Krystynę Jandę oraz Jerzego Satanowskiego dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.


Wyjątkowy charakter nadała przedstawieniu Katarzyna Łuszczyk, dopełniając słowa i muzykę niepowtarzalną grą świateł.

 

 

 

 

 

 

Poprzez Festiwal Warszawski Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego, pragnie pokazać rozwój kultury w trudnych czasach PRL-u. Mimo cenzury czy represji wobec artystów polska literatura, film czy sztuka rozwijały się i pokazywały, czasem w krzywym zwierciadle, komunistyczne realia. Jednym z czołowych przedstawicieli tego okresu był Tadeusz Konwicki. To on poruszał trudne kwestie funkcjonowania w czasach komunistycznej Polski, pytał o sens życia, kondycję człowieka. Kluczowe dla tego okresu są między innymi „Wniebowstąpienie” czy „Mała Apokalipsa”, dwie surrealistyczne powieści pokazujące ponury obraz warszawskiej rzeczywistości lat 60. i końca lat 70. Fabuła utworów rozgrywa się w stolicy. Wraz z bohaterami powieści możemy poznać tę, zapomnianą już Warszawę, której pozostałości wciąż możemy jednak spotkać. Centralnym punktem „Małej Apokalipsy” jest choćby Pałac Kultury i Nauki, architektoniczny symbol PRL, przed którym bohater planuje dokonać aktu samospalenia. Tadeusz Konwicki mieszkał i tworzył w Warszawie, co odzwierciedla jego twórczość, dlatego też jednym z projektów VII Festiwalu będzie audioprzewodnik, który zabierze warszawiaków na spacer po fascynującym świecie Tadeusza Konwickiego. Audioprzewodnik zawiera elementy biograficzne artysty, przybliża zainteresowanym jego dorobek twórczy oraz niektóre z wątków literackich zaczerpniętych z jego powieści. Zachęcamy do spaceru po Warszawie śladami Tadeusza Konwickiego.

 

 

Audioprzewodnik „Żydowska Praga” powstał w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Projekt został przygotowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich i Stowarzyszeniem „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego. Wspomnienia mieszkańców Pragi pochodzą z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Warszawskiej Pragi, Oddziału Muzeum Historycznego m.st. Warszawy.

 

Przygotowując audioprzewodnik „Żydowska Praga” Muzeum Powstania Warszawskiego zdecydowało się na ukazanie losów Żydów, zamieszkujących prawy brzeg Wisły, aby przez ten pryzmat ukazać całościowy obraz historii społeczności żydowskiej w Warszawie; aby przypomnieć o obecności Żydów w stolicy, datowanej już od XV wieku. Audioprzewodnik opowiada więc pełną historię praskich Żydów, od momentu osiedlania się na Mazowszu aż po współczesność. Ponadto audioprzewodnik prezentuje specyfikę warszawskiej Pragi zwracając szczególną uwagę na współistnienie chrześcijan, Żydów i muzułmanów na tych terenach.


W audioprzewodniku znaleźć można:
- relacje na temat zwykłych sklepikarzy czy cukierników, oraz najzamożniejszych i najbardziej wpływowych obywateli.
- opis miejsc związanych z historią międzywojenną
- a także odpowiedzi na pytania „Jak wyglądał Żydowski Dom Akademicki? Gdzie można było na Pradze napić się przed wojną prawdziwej kawy? I co to jest „mykwa”?

 

 

Dotychczas odbyło się 6 edycji Nawigacyjnego Rajdu Rowerowego. Jeździliśmy po Mokotowie, Saskiej Kępie, Śródmieściu, Skarpie Warszawskiej, Ursynowie i Żoliborzu. Wszystkie trasy obfitowały w ciekawe zadanie, z którymi uczestnicy musieli się zmierzyć.

 

W tym momencie trasy nie są już monitorowane i sprawdzane przez organizatorów - Muzeum Powstania Warszawskiego i Instytut Stefana Starzyńskiego, więc nie dajemy gwarancji, że wszystkie punkty umieszczone na archiwalnych kartach są wciąż obecne w przestrzeni miasta. W tym roku sprawdziliśmy wszystkie archiwalne trasy i są one przejezdne, zatem zapraszamy do przejechania tras jeszcze raz.

 

close